Универсалният език на изкуството срещна творци от Одрин и Пловдив

изложба 20.02. - 2

Вълнуваща среща между творци от два университета от Одрин и Пловдив, в които студентите се обучават в катедра „Изящни изкуства“ се състоя миналата вечер в Балабановата къща в Стария град.

Двете зали, в които е експонирана изложбата под надслов „Езикът на изкуството“, (дълбока и сводеста), се изпълниха с живописни, графични, пластични творби и видеоинсталация на 21 талантливи творци, поканени от екипа на ОИ „Старинен Пловдив” по повод Международния ден на майчиния език.

Специални гости на откриването бяха Генералния консул на Република Турция в Пловдив Хюсеин Eргани, вицеконсула на Република Турция в Пловдив Гюлджан Окчун, двамата зам.-директори на ОИ „Старинен Пловдив” – Рая Маринова и доц. Елена Кантарева, много общественици, преподаватели от АМТИИ „Проф. А. Диамандиев” и приятели на изкуството.

Ръководителят на отдел „Културна политика” на ОИ „Старинен Пловдив” Донка Налбантова сподели с гостите, че отбелязването на Международния ден на майчиния език е станал добър повод да се изгради този своеобразен мост между творците, както и че това е отлична възможност за международен артистичен обмен между двата университета.

За характера на изложбата, за уникалността на всеки представен автор говори доц. Румен Жеков от АМТИИ. В специалното си поздравление към художниците Генералният консул на Република Турция изрази задоволството си от провеждането на тази творческа среща,  като отбеляза, че езиците са се увеличили с още един и това е „езикът на изкуството“. Той подчерта също, че подобни форуми винаги ще срещат подкрепата му.

В изложбата участват доц. д-р Мустафа Хайкър, Берна Саглам, Бетюл Саръсу, Фахри Чагдаш, Шенол Бора, Рабианур Турхан, Селчук Ъшък, Волкан Карадаг от Турция, Савас Козидис от Гърция, всички те преподаватели и студенти от Тракийски университет в Одрин, катедра „Изящни изкуства” и творците от същия факултет към АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев” – Пловдив – доц. Румен Жеков, Борислава Сотирова, Цветелина Ангелова, Деляна Георгиева, Христина Павлова, Ива Филкина, Иван Иванов, Мирослав Арабаджиев, Осман Юсеинов, Станислав Вълевски и Таньо Павлов.

Делегацията от Тракийски университет в Одрин ще пребивава в Пловдив до 23 февруари. Колегите им от АМТИИ са им подготвили разходка из галериите на града и из забележителностите на хилядолетния град.

Изложбата „Езикът на изкуството” в Балабанова къща продължава до 5 март.

изложба 20.02.-1 изложлба 20.02.- 4

16 total views, 16 views today

Източник: Община Пловдив

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!