Откриха обозначителен знак на паметника на проф. Антон Безеншек в Цар-Симеоновата градина

pametnikanaprofAntonBezenshek7

pametnikanaprofAntonBezenshek9Заместник-кметът по обществен ред и сигурност Ангел Славов и извънредният и пълномощен посланик на Република Словения в България Н. Пр. Наташа Бергел присъстваха на церемония по признателност по повод 110 години от кончината на проф. Антон Безеншек, словенски езиковед, публицист и учител, създател на стенографията у нас и почетен гражданин на Пловдив. По време на събитието, което се проведе до паметника на Антон Безеншек в Цар-Симеоновата градина, бе открит обозначителен знак, дарен от президента на Словения Наташа Пирц Мусар при посещението й в Пловдив през 2024 г.

Специално за церемонията мъжки хор към културно-просветно дружество „Проф. Антон Безеншек“ от град Франколово, община Войник в Словения гостува в Пловдив по покана на кмета на Пловдив Костадин Димитров и Девическа хорова формация „Евмолпея“ при ОДК – Пловдив.

„Отдаваме заслужена почит на един човек, чието дело надхвърля граници, езици и епохи. Проф. Антон Безеншек е оставил дълбока следа в културното и духовно развитие на Пловдив. Днес отбелязваме 110 години от кончината на велик учен, просветител и реформатор, създател на българската стенография и почетен гражданин на нашия град“, заяви в приветствието си Ангел Славов.

Той допълни, че за Пловдив е чест да бъде дом на личност, чийто принос надхвърля националните рамки.

„От името на кмета на Пловдив Костадин Димитров Ви благодаря, че сте тук и че заедно съхраняваме паметта на един голям приятел на Пловдив“, подчерта Славов и допълни, че днешното събитие не е просто жест на уважение, а укрепване на духовната връзка между двата приятелски народа – българския и словенския.

Посланикът на Република Словения в България Н. Пр. Наташа Бергел също поздрави присъстващите.

„Проф. Антон Безеншек е бил човек с две родини и с делото си е помогнал за укрепване на България в изключително важен за страната период. Той никога не е забравил откъде идва и съм сигурна, че именно заради личности като него, българи и словенци сме здраво свързани и се разбираме толкова добре, въпреки, че говорим на различни езици“, посочи Н. Пр. Наташа Бергел.  По думите й днешното тържество не е само израз на почит към един от големите просветители, но и символ на крепкото приятелство между двата народа.

В края на церемонията официалните лица, представители на двата хора и граждани поднесоха венци и цветя на паметника на проф. Антон Безеншек. На събитието присъстваха историкът Стефан Шивачев и депутатът Биляна Иванова, председател на Групата за приятелство България – Словения в Народното събрание.

pametnikanaprofAntonBezenshek2

pametnikanaprofAntonBezenshek3

pametnikanaprofAntonBezenshek4

pametnikanaprofAntonBezenshek5

pametnikanaprofAntonBezenshek6

pametnikanaprofAntonBezenshek8

348 total views, 30 views today

Източник: Община Пловдив

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!